Časopis: ČD pro vás, listopad 2019
Rubrika: Příběhy zajímavých staveb
Stavba: Koldům, Litvínov
Autoři: Petra Miškejová, Stanislav Schneeweis
Myšlenka kolektivní, chcete-li sdílené, ekonomiky není nijak nová a v současnosti se s tímto termínem setkáváme čím dál častěji. Ať už jde o oblast dopravy, cestování nebo třeba bydlení. A právě koncept kolektivního domu, zkráceně Koldomu, je synonymem architektury v severočeském Litvínově.
Myšlenku, kterou architekti převzali z Francie, kde podobné domy stavěl slavný architekt Le Corbusier, uvedli poprvé v život právě v Litvínově pro místní chemické závody. Principem bylo úsporné bydlení se sdílenými službami a veškerým potřebným vyžitím. Přesně v souladu se sociálním inženýrstvím prosazovaným v této éře. Starší křídlo bylo dokončené roku 1952, kdy se do něj stěhovali první zaměstnanci chemičky. Mezi nimi také rodina Drexlerových, která se do zcela nového domu nastěhovala s dvouletým synem Bohumilem. Ten v Koldomu žije dodnes, dokonce tu působí jako správce. „Jako děti jsme všude lezli, já měl od všeho klíče. To mi vlastně zůstalo,“ usmívá se při rozhovoru. Zbytek komplexu se dodělával až do roku 1958.
Bydlení to bylo skutečně na úrovni. Ve světle všudypřítomné poválečné krize, byla možnost bydlení v Koldomu něco jako sen. S kapacitou až 1400 obyvatel ve 352 bytech byl nejprestižnějším společným bydlením své doby. Ve dvou 11 patrových bytových křídlech byly umístěny byty s dispozicemi od 1+kk do 3+1. Ve spojovacím traktu a bezprostředním okolí byly veškeré potřebné služby. Velká restaurace sloužila i jako závodní jídelna. Dále zde byla tělocvična, přednáškový sál, potraviny, kadeřník a holič, jesle i školka s nepřetržitým provozem. V suterénu byla společná prádelna, sušárna, mandl a kotelna do které ústily shozové odpadní šachty. Nedaleko byl les i koupaliště. Obří komplex poskytoval skvělé zázemí rovněž dětem. Jak pro hry, tak sportovní vyžití. Nájemné tehdy činilo 328 Kčs za 2+1 a 480 Kčs za 3+1. Zaměstnanci místní chemičky platili v závodní jídelně za polévku a hlavní jídlo 4,70 Kčs, o korunu více si připlatili cizí strávníci.
Samotné byty Koldomu měly sloužit výhradně k odpočinku. Všechny ostatní činnosti -stravování, zaopatřování dětí, praní, sportovní vyžití atd. - měly být konány společně v prostorách centrální části.
V současnosti vlastní střední trakt budovy v komplexu město Litvínov. Jsou v něm situovány provozovny služeb a hotel, včetně sauny. Od roku 1995 je tato část pronajata soukromému nájemci, který zajišťuje jejich provoz a nabídka služeb se v průběhu času mění podle zájmu obyvatel domu, ale i turistů.
Obě bytová křídla komplexu Koldům byla v roce 2012 v rámci privatizace bytového fondu zakoupena SBD Krušnohor, které se stávajícím bytovým fondem hospodaří a zajišťuje jeho fungování. I díky této privatizaci je dnes Krušnohor největším bytovým družstvem v České republice.
Těchto unikátních staveb mělo původně v Československu vyrůst sedm. Nakonec vznikl tento jediný, který společně s městem Litvínovem připravuje další kroky týkající se revitalizace přilehlého okolí. Tak aby atraktivita Koldomu, jako významné kulturní a architektonické památky dále rostla a stala se významným turistickým cílem. Dnes se tedy jedná o stavebně technickou památku světového významu.
Info box:
Projekt mapující čtvrtstoletí stavitelství a architektury v České republice a českých staveb v zahraničí. Přihlaste své stavby a rekonstrukce od roku 1993 do konce února. www.stavbactvrtstoleti.cz