Stavba se načítá

Divadlo J. K. Tyla, Nová scéna, Plzeň

Novostavba

Datum zahájení: 05/2012

Datum dokončení: 09/2014

Cena stavby: 832 687 130 Kč

Zdroj financování: Veřejný

Kategorie: Stavba pro kulturu a osvětu, Architektura

Přihlašovatel

HOCHTIEF CZ a. s.

Autor

Vladimír Kružík, Petr Jileček

Projektant

HELIKA - INGEM (Obermeyer - Helika)

Dodavatel

HOCHTIEF CZ a. s.

Investor

Statutární město Plzeň

Uživatel

Divadlo J.K. Tyla - Nová scéna

Popis stavby

Architektonické ztvárnění Nového divadla v Plzni přineslo kompozici dvou samostatných objektů propojených šesti spojovacími krčky. Prvním objektem je divadelní budova přístupná veřejnosti, druhým objektem je provozně-administrativní zázemí veřejnosti nepřístupné. Provozní budova je svou podélnou osou orientována rovnoběžně s Jízdeckou ulicí a slouží zároveň jako bariéra chránící divadelní budovu před hlukem z rušné komunikace.
Budově divadla dominuje oválnými otvory perforovaná betonová fasáda, která je architektonickou reinterpretací opony, předělu mezi realitou dne a magickým iluzivním prostorem divadla. Vítězný ideový návrh autorské dvojice Manuel Graça Dias a Egas José Vieira rozpracovala architektonická a projekční kancelář Helika. Na projektu spolupracovala s kolegy z Lisabonu i s odborníky z Divadla J. K. Tyla.
Divadelní budova má dva sály, hlavní sál s kapacitou cca 470 diváků doplňuje menší studiová scéna pro 150 diváků.
Divadelníci všech druhů dramatického umění - činohry, baletu, opery a operety – mají k dispozici flexibilní prostor, který se bude přizpůsobovat měnícím se požadavkům.

Příběh stavby

Projekt je členěn na dvě pětipodlažní budovy - provozní a divadelní (stavební objekt S001) a parkovací dům (stavební objekt S002).
Moderní budova divadla - se pyšní dvěma sály, hlavním s kapacitou pro 461 + 8 osob s omezenou pohyblivostí z řad diváků a studiovou scénou s hledištěm pro 150 diváků. Oba dva v sobě skrývají špičkovou divadelní a scénickou techniku, která plní přísné bezpečnostní parametry. Divadlo je svojí variabilitou jeviště připraveno pro čtyři žánry – činohru, operu, muzikál i balet.
Divák do divadelní budovy vstupuje stylizovanou vstupní oponou a po průchodu foyer se zázemím pro diváky se dostává do hlavního sálu. Studiová scéna má vlastní vstup i zázemí pro diváky. Mimo to jsou v budově i zkušebny uměleckých souborů.
Objekt, který s budovou divadla spojují komunikační krčky (mostky), slouží jako provozně administrativní budova pro divadelní zázemí – uměleckého souboru a technického personálu. Jsou zde šatny uměleckých souborů a kanceláře technického personálu a dále maskérny, vlásenkárna, přípravny garderoby, sklady rekvizit, korepetice a odpočívárny. Své zázemní zde nachází i baletní škola.
Hlavní divadelní budova a provozně administrativní budova je umístěna na společném podzemním podlaží. Nachází se zde mimo jiné zkušebna sboru a orchestru, kontejnerový sklad jevištních dekorací, sklady rekvizit, kostýmů a ostatní technické a technologické zázemí budovy.
Prostor před vstupy do obou objektů tvoří náměstí s kavárnou a knihkupectvím v přízemí provozní budovy. Součástí stavby je divadelní restaurace „Za oponou“ s barem. Návštěvníci divadla mohou využít podzemní parkoviště pro 165 aut nebo venkovní parkovací plochy.
Součástí projektu divadla byla i proměna jeho okolí, včetně pěší zóny. Pozornost kolemjdoucích poutá velký betonový oblázek. Plastika, která některým připomíná dinosauří vejce, váží šestnáct tun, je vysoká 3 metry a měří cca 4,5 metru.

Poloha stavby

Adresa

Jízdecká 30/2971, Plzeň, 301 00