Stavba se načítá

Obnova hvězdárny v Teplicích

Rekonstrukce, Dostavba

Datum zahájení: 8.6. 2017

Datum dokončení: 27.6. 2018

Zdroj financování: Veřejný

Kategorie: Stavba pro vzdělání, vědu a výzkum, Rekonstrukce

Přihlašovatel

Ústecký kraj

Projektant

Atelier AVN s.r.o.

Dodavatel

AMP Chomutov

Investor

Ústecký kraj

Uživatel

Severočeská hvězdárna a planetárium

Popis stavby

Kompletní rekonstrukce objektu hvězdárny se dvěma dvoupodlažními kopulemi s dalekohledy a dodatečnou vestavěnou spojovací chodbou a částečným podsklepením. Rekonstrukce zahrnovala výměnu střešní a stropní konstrukce, zřízení terasy a přístupového schodiště na střechu včetně bezbariérových úprav, novou fasádu objektu včetně zateplení, kompletní výměnu vnitřních instalací a sociálních zařízení, stavební úpravy interiéru včetně zvýšení kapacity přednáškového sálu přístavbou a návrh nového vnitřního vybavení.
Součástí stavby byly nové přípojky instalací, terénní úpravy kolem objektu, nové venkovní osvětlení, oplocení areálu a vyšší stupeň zabezpečení objektu.
Hvězdárna se po rekonstrukci stala moderní institucí popularizující astronomii a příbuzné vědy. Přibyl zejména velký přednáškový sál s možností kvalitní projekce, prostorná chodba vybavená interaktivními panely i důstojná sociální zařízení. Byla zřízena pochozí střecha s vyhlídkou do okolí, na které se konají pozorování noční oblohy pro veřejnost. Zvýšila se kapacita hvězdárna a komfort pro návštěvníky. Nové kanceláře, zázemí pro pozorovatele i technické podmínky výrazně zlepšily možnosti pro výzkumnou práci a rozvíjející se mezinárodní spolupráci, která se týká především pozorování umělých družic a komického odpadu.

Příběh stavby

Výstavba hvězdárny začala v roce 1957 v rámci akce Z, šlo o pozorovatelnu astronomického kroužku při Kulturním a společenském středisku v Teplicích. Dokončena byla v roce 1963, 6. července toho roku proběhlo první veřejné pozorování na pozemku před hvězdárnou - šlo o částečné zatmění Měsíce. Kopule byly zprovozněny po opravě v roce 1968.

Poloha stavby

Adresa

Hvězdárna, Písečný vrch 2517, 415 01 Teplice