Stavba se načítá

Stezka v oblacích, Dolní Morava

Novostavba

Datum zahájení: 11/2014

Datum dokončení: 12/2015

Zdroj financování: Soukromý

Kategorie: Veřejné prostranství, Architektura, Dřevostavba

Přihlašovatel

TAROS NOVA s.r.o.

Autor

Ing. arch. Zdeněk Fránek

Projektant

TAROS NOVA s.r.o.

Dodavatel

TAROS NOVA s.r.o.

Investor

SNĚŽNÍK, a.s.

Uživatel

SNĚŽNÍK, a.s.

Popis stavby

Pod Kralickým Sněžníkem v nadmořské výšce 1116 metrů nad mořem vyrostla unikátní stavba, která nemá ve střední Evropě obdoby, nazvaná Stezka v oblacích. Již samotný název napovídá, že se jedná se o stavbu vyhlídkové stezky, která se vypíná až do výšky 58,5 metru nad okolním svažitým terénem a již z několika kilometrů jasně dominuje hřebenu Slamníku. Architektonický návrh pochází z dílny známého architekta Zdeňka Fránka, který se při návrhu jejího tvaru nechal inspirovat dráhou letu nočního motýla. Tvorba realizační dokumentace, statického řešení a samotné realizace pak je prací Taros Nova s.r.o.
Na cestě vzhůru je nutné překonat vzdálenost 750 m a výškové převýšení 38 m. Lávka je konstruována tak, aby byla celoročně přístupná i pro kočárky a invalidní vozíky. Kromě krásných výhledů na okolní horskou krajinu, je možné načerpat zajímavosti o místech a historii zdejšího údolí z 10 informačních tabulí. Stezka je ukončena tzv. kapkou, která je vykonzolovaná nad údolí přibližně 11 metrů. Kromě výhledu na celý masiv Kralického Sněžníku s popisem jednotlivých vrcholů na panoramatických tabulích, mohou odvážlivci využít adrenalinovou atrakci, tzv. odpočinkovou síť, která je napnuta ve volném prostoru kapky. Milovníci adrenalinových zážitků mohou prolézt síťový rukáv propojující dvě úrovně lávky, anebo sjet unikátním 101 m dlouhým nerezovým tobogánem.
Materiály: Lepené lamelové dřevo Gl24h modřín, smrk 550 m³/Ocel S355, S460 v objemu 380 t/betonové základy 280 m³/objem oceli 380 t/spojovací materiál: přes 40.000 ks kolíků, svorníků, šroubů

Příběh stavby

Vývoj této stavby byl velmi hektický, neboť celé dílo vzniklo během jednoho jediného roku, kdy bylo nutné vše vyprojektovat, vyrobit, smontovat a navíc mu vtisknout duši. Dalo by se to přirovnat jízdě na horské dráze, která prověřila kvality a soudržnost všech lidí v Tarosu. Rozhodně se nám potvrdilo pořekadlo: “Co tě nezabije, to tě posílí.“, získali jsme neocenitelné zkušenosti a dalo nám to odvahu pokračovat v cestě za atypickými stavbami.

Poloha stavby

Adresa

561 69 Dolní Morava