Stavba se načítá

MAMUT - Mamutíkův vodní park, Velká Morava

Novostavba

Datum zahájení: 9/2017

Datum dokončení: 5/2018

Zdroj financování: Soukromý

Kategorie: Veřejné prostranství, Architektura, Dřevostavba

Přihlašovatel

TAROS NOVA s.r.o.

Autor

TAROS NOVA s.r.o.

Projektant

TAROS NOVA s.r.o.

Dodavatel

TAROS NOVA s.r.o.

Investor

Farma Dolní Morava, s.r.o.

Uživatel

SNĚŽNÍK, a.s.

Popis stavby

Obří mamut vzdělává a baví ve dvou patrech. První naučné patro hravou formou předává malým návštěvníkům zajímavosti ze života mamutů, druhé hrací patro pak zve do skutečného "hracího pralesa" s popadanými dřevěnými kůly, tunely, lanovými liánami, a dokonce i jeskyní ze které hřmotně zní řev mamuta. Do útrob mamuta se vchází točitými schody v předních nohách nebo o něco dobrodružnější cestou s hravými překážkami jednou ze zadních noh. Nosná konstrukce byla zvolena jako dřevěná příhradová konstrukce o základně 5x10,2 m a výšce cca 13 m. Konstrukce je prostorově ztužená pomocí táhel. Včetně tobogánu dosahuje tento obr délky 31 m.
Mamut má svůj dvojitý zápis v České knize rekordů: jako největší mamut na světě a nejvíce dětí uvnitř největšího mamuta na světě.
Materiály: KVH hranoly / Ocel / Palubky, OSB / EPDM folie / Tkanina - imitace srsti / Kly ze sklolaminátu

Příběh stavby

Stejně jako většina atypických staveb nám Mamut přinesl pobavení i ponaučení. Když nám investor poprvé představil již existující projekty, shodli jsme se, že tvarově připomínal spíše trojského koně. A jakmile jsme investorovi ukázali srovnání s vyobrazením mamuta, bylo jasné, že bude vše jinak. Než jsme začali s pracemi na návrhu, museli jsme nastudovat něco o životě mamutů a stavbě těla. Základní konstrukce nebyla takovou výzvou jako jeho opláštění. Bylo naší profesní ctí docílit co nejvěrnější podoby mamuta při pohledu zvenčí. Po dlouhém hledání, vývoji a peripetiích s výrobou jsme nakonec mamuta oblékli do „srsti“ amerických ostřelovačů takzvaných hejkalů. Srst se musela našívat na kostru mamuta ručně. Na to, jestli se výsledek povedl, se zeptejte dětí.

Poloha stavby

Adresa

Velká Morava 46, 561 69 Dolní Morava