Stavba se načítá

Rodinný dům se zimní zahradou, Pardubice

Novostavba

Datum zahájení: 2014

Datum dokončení: 2016

Zdroj financování: Soukromý

Kategorie: Rodinný dům

Přihlašovatel

ROSA – ARCHITEKT s.r.o.

Autor

ROSA – ARCHITEKT s.r.o., Ing. arch. Michal Rosa, Ing. arch. Martina Rosová

Projektant

ROSA – ARCHITEKT s.r.o.

Investor

Soukromá osoba

Popis stavby

Stavební pozemek pro navržený dům je poměrně úzký a rovinatý s příjezdem z východní strany. Okolí bude hustě zastavěné, ale ani v době návrhu nenabízel žádné zajímavé výhledy. Bylo tedy zřejmé, že dům se bude moci výrazněji otevírat pouze do zahrady na západní straně domu. Zadáním klientů byl pohodlný přízemní dům pro čtyřčlennou rodinu s garáží pro dvě auta a dostatkem úložných prostor na sportovní vybavení.
Inspirací pro návrh domu se stala záliba klientů v interiérové zeleni. Zimní zahrada, která je vizuálně propojená s obytnou místností, se stala srdcem domu a díky světlíku také zdrojem světla pro přilehnou kuchyň. Zeleň je řešena formou vertikální zahrady. Zimní zahrada leží na průhledová ose, která vede domem od vstupu až do zahrady. Tato osa směřuje z východu na západ a architektonicky dělí dům na dvě hmoty a zároveň i dispozičně na dvě provozní části.
Podél jižní fasády jsou umístěny všechny ložnice, protože orientace ložnic do ulice nebyla žádoucí. Na sever od osy je pak umístěna garáž, technické místnosti a směrem do zahrady obytný prostor. Hmoty jsou koncipována tak, aby se i do obytného prostoru dostalo i jižní slunce. Prodloužením obytného prostoru je krytá terasa s úložným prostorem na potřebné vybavení.
Dům je vybaven inteligentní elektroinstalací, řízeným větráním s rekuperací tepla, chlazením obytných místností a tepelným čerpadlem. Akustika hlavní obytné místnosti, chodeb a koupelen je řešena napínanými podhledy.
Zastavěná plocha 347 m2
Užitná plocha 283 m2

Příběh stavby

V naší práci je nejdůležitější komunikace s klientem. Pochopení jeho potřeb a přání. U každého domu hledáme soulad zadání s místem a přetváříme je v architekturu. Dům je určen především k bydlení a klient se v něm musí dobře cítit, snadno pohybovat a orientovat. Při návrhu tohoto domu jsme se inspirovali klientovou zálibou v interiérové zeleni a zimní zahrada se tak stala srdcem domu.

Poloha stavby

Adresa

Spojil