Stavba se načítá

Westfield Chodov, Praha

Novostavba

Datum zahájení: 2003

Datum dokončení: 2017

Zdroj financování: Soukromý

Kategorie: Dopravní stavba, Veřejné prostranství, Stavba pro kulturu a osvětu, Stavba pro obchod a služby, Urbanistický celek

Přihlašovatel

Centrum Chodov, a.s.

Autor

I. fáze T+T Multidevelopment, II. fáze Concept Studio (URW) a Benoy

Projektant

Obermeyer Helika

Dodavatel

I. fáze Skanska a Metrostav, II. fáze GEMO

Investor

Centrum Chodov a.s.

Uživatel

Centrum Chodov a.s.

Popis stavby

Projekt obchodního a společenského centra byl rozdělen do dvou etap. První byla otevřena v roce 2005 a druhá potom v roce 2017.
Budova se rozkládá na 5,5 ha, přičemž překlenuje nejenom Roztylskou ulici, ale i tubus metra. Nákupní ulice v několika úrovních vytvářejí kompaktní město plné nákupů a zábavy. Jedná se o více než 300 nákupních jednotek, butiků, služeb, zážitkového stravování a zábavy. Součástí je jedno z největších kin v České republice s 18 sály a 2600 místy k sezení. Nájemní jednotky se rozkládají na ploše více než 102000 m2.
Důkazem velkého důrazu na životní prostředí a efektivní stavbu je docílení stupně "vynikající" v certifikaci britské společnosti BREEAM.

Příběh stavby

Pražské Jižní město je jednou z obytných čtvrtí, které vznikly v totalitní období v podmínkách deformovaného pohledu na urbanismus. Prioritou na začátku plánování v roce 1999 byla celková rehabilitace místa, doplnění chybějících atributů městské struktury tak, aby bylo dosaženo podmínek pro plnohodnotný a komplexní rozvoj městské části. Velká část území byla navíc po dlouhou dobu devastována a degradována nedokončenou výstavbou, takže moderní stavba "zastřešených ulic" na místě původně plánovaného veřejného vybavení Devětsilu skvěle tento prostor vyplnila.
Velkým přínosem Westfiled Chodov je vybudování záchytného parkoviště P+R, které podtrhuje významný přestupní uzel kolem stanice metra Chodov.
15 let po otevření první části a 3 roky po otevření druhé části se tak stal Westfiled Chodov oblíbeným a přirozeným centrem pro setkávání, nákupy a zábavu obyvatel nejen Prahy 11, ale i celého okolí.

Poloha stavby

Adresa

Roztylská 19/2123