Stavba se načítá

LONG STORY SHORT, Olomouc

Rekonstrukce

Datum zahájení: květen 2015

Datum dokončení: 11.3.2017

Zdroj financování: Soukromý

Kategorie: Stavba pro dočasné a rekreační ubytování, Rekonstrukce památky, Stavba pro obchod a služby, Rekonstrukce

Přihlašovatel

Olomoucký kraj

Autor

Denisa Strmisková

Uživatel

LONG STORY SHORT | Hostel | Café | Eatery | Bakery

Popis stavby

Rezidence Podkova - stavba bývalé vojenské pekárny, která se nachází na severním okraji historického jádra města, v parku po bývalých městských hradbách na ulici Koželužská č.945/31.
Dvoupodlažní objekt, se sedlovou střechou a bez podzemního podlaží, je vystavěn v prostoru strženého tzv. Locatelliho bastionu (vybudován v letech 1656-1676) v klasicisticním slohu a jeho výstavba byla dokončena v r. 1809. Původní bastion byl součástí pevnostního systému města Olomouce, jehož valy jsou dosud patrny východně od objektu a vlastní stavby se dotýkají. Charakteristický pětiúhelníkový půdorys stavby, kopírující půdorys strženého bastionu, dal objektu název.
Stavba byla dne 3. května 1958 zařazena do Ústředního seznamu kulturních památek.
Objekt se rozkládá na celkové ploše 3189 m2, z čehož 1874 m2 je zastavěno budovou. V 1. NP (nadzemním podlaží) se nachází Restaurace Long Story Short Eatery & Bakery, co-workingové centrum Vault42 spolu s dalšími kancelářskými a obchodními prostory a plynová kotelna. Na nádvoří se nachází prostorná zahrádka restaurace a stojí zde budova správy objektu.
Ve 2. NP je provozována pekárna a kavárna Long Story Short s prostornou zahrádkou, a další prostory jsou zčásti pronajaté jako kanceláře. Ve zbylých prostorách 2.NP byly provozovány vysokoškolské koleje se 74 lůžky, ale po dokončení rekonstrukce jsou prostory provozovány jako hostel Long Story Short s kapacitou 56 lůžek. Na severovýchodě jsou situovány parkovací prostory pro ubytované hosty a petanque hřiště.
Půdní prostor má světlou výškou cca 6,5 m a celkovou plochou 1874 m2.
Výhoda stavby je umístění budovy v zeleném pásu městských parků, ale i blízkost historického centra města, snadným přístupem pěších i vozidel, zajištěním odstavování vozidel v klidu (v sousedství parkovací garáže s 465 parkovacími místy) a v neposlední radě orientací objektu ke světovým stranám s možností umělecké kultivace nádvoří a přilehlých ploch zeleně.
Jedinou zřejmou negací pozemku a stavby na něm, byla do nedávné doby blízkost Mlýnského potoka, jehož rozvodnění v poměrně nedávné minulosti, způsobilo zaplavení části 1. N.P. objektu a následné zavlhčení svislého zdiva. Po záplavách v roce 1997 byl realizován tzv. Protipovodňový plán a tím je dotčený prostor spolehlivě zabezpečen proti 300 leté vodě. Objekt byl důkladně sanován technologii ELKINET. Při záplavách v polovina května 2010 nebyl objekt vůbec ohrožen.
Příjezdová komunikace byla stylově zrekonstruována v roce 2005.

Příběh stavby

V historickém centru Olomouce počátkem roku 2017 otevřel své brány zbrusu nový hostel Long Story Short, který do Olomouce uvádí nekompromisní stylové ubytování v příjemném prostředí, propojující historii a současný životní styl. Long Story Short, jehož název odkazuje nejenom na bohatou historii místa, kterou vám jeho současní provozovatelé přiblíží v kostce, ale i dispozici budovy s jednou dlouhou kontinuální chodbou i krátkodobé ubytování, které nabízí. Najdete ho v cihlové budově Podkova, jejíž historie se začala psát již v 17. století. Ubytování se nachází pouze několik minut od hlavního náměstí i hlavních olomouckých pamětihodností.
Projekt iniciovala mladá odvážná podnikatelka Eva Dlabalová, která několik let nasávala inspiraci na svých cestách a delších pobytech v zahraničí. Ve spolupráci s interiérovou designérkou Denisou Strmiskovou a majitelkou objektu, přebudovala celé jedno patro rozsáhlé historické budovy Podkova do podoby vstřícného, přátelského a kosmopolitního ubytování pro současné nomády i náročnější klientelu z tuzemska i celého světa. Mladý dynamický tým kreativní majitelky hostelu a designérky vytvořil současné ubytování, které se může směle srovnávat s evropskými a světovými standardy. Nebylo se čemu divit, když jej britský magazín Guardian v roce 2019 vyhlásil za jeden z deseti nejlepších hostelů na světě.
https://www.theguardian.com/travel/2018/sep/05/10-best-new-posh-luxury-hostels-india-peru-us?CMP=Share_iOSApp_Other
https://magazin.aktualne.cz/cestovani/britsky-the-guardian-olomoucky-long-story-short-je-jeden-z-n/r~a2357e38368711e9b5e8ac1f6b220ee8/
Hostel aktuálně nabízí ubytování v několika soukromých a společných pokojích, dohromady s kapacitou 56 lůžek. Soukromé ubytování nabízí komplexní komfort s vlastní koupelnou. Naopak větší společné pokoje, ve kterých nechybí ani originální prostorová řešení spacích zón, koupelnou nedisponují. To však vynahradí komfortně zařízené společné koupelny pro pány i pro dámy. Recepce, která zároveň funguje i jako společenská místnost a kavárna, je srdcem celého hostelu, který se rozvíjí kolem centrálního dvora na celém půdorysu patra ve tvaru písmene U. Kromě ubytování nabízí hostel také snídaňový buffet z lokálních surovin, letní gril a občerstvení z kavárny, servírující vynikající domácí polévky, sendviče, zákusky a výběrovou kávu.
Celá koncepce hostelu vznikla od nuly, včetně veškerého vybavení a výtvarného řešení. Hlavní myšlenkou bylo podtrhnout historický genius loci a citlivými úpravami ho obohatit o současný design. Na podobě hostelu pracovala dva roky interiérová designérka a scénografka Denisa Strmisková. Organicky zaklenutá chodba, která vede od recepce do všech pokojů je z každého úhlu pohledu jiná a při jejím procházení překvapuje v každém momentě. Její formy ještě zvýrazňuje nenápadná a přesto sofistikovaná práce se světlem, pro kterou se autorka inspirovala ve scénografii. Čistě bílá omítka kontrastuje s černými detaily i citlivým výběrem pastelových barevných odstínů, kterými je čalouněn jednoduše navržený sedací nábytek, seskupený do podoby intimních zón.
Většina vybavení vznikla na zakázku. Pro pokoje byly na míru navrženy postele, zrcadla, svítidla, poličky i vybavení koupelen ve spolupráci s lokálními výrobci, např. značkami Master & Master, nebo RAV Slezák. To vše designérka elegantně sladila se starým modernistickým designem minulého století, na jehož výběru spolupracoval Miroslav Bednář z pražského obchodu Retroobjects, či současnými elegantními detaily, včetně bakelitových vypínačů Berker nebo španělských svítidel Marset. Svítidla do interiéru dodávaly také společnosti Bulb a Ewerel. Minimalistický navigační systém, který vychází z komplexního vizuálního stylu hostelu, pochází z dílny českého grafického designéra Jana Košátka. Některé prostory hostelu jsou také dekorovány originálními uměleckými díly českého výtvarníka Davida Minaříka.
Momentálně se prostor hostelu neustále rozšiřuje. Společenské prostory se v létě rozrůstají o venkovní terasu s originálním grilem a barem, kde se pravidelně pořádají stylové venkovní grilovačky s živou hudbou nebo tématické taneční večery.
Nově se koncept Long Story Short rozšiřířil o restauraci s názvem Eatery & Bakery, která otevřela na začátku roku 2020. Eatery disponuje zhruba devadesáti místy uvnitř a přibližně sto dvaceti místy ve venkovních prostorách na druhé venkovní terase v nádvoří. Restaurace se nachází v přízemí budovy a se svým promyšleným a minimalistickým designem se tak stává perfektním zázemím nejen pro krásné svatby, ale i pro večírky a oslavy všeho druhu.
Celému gastro konceptu v Long Story Short velí Petr Heneš, (Dvůr Perlová Voda, pop-upový projekt Forbiden Taste) spolu s šéfkuřem Honzou Malým (Eska Karlín)
Jídlo v Eatery & Bakery je takovou kulinářskou mozaikou, je vždy připraveno ze sezónních potravin a s respektem k přírodě. Přestože většinu surovin odebírá od farem a dodavatelů z moravského regionu, "world fusion" se u nich v kuchyni nezapře a tak se můžete těšit i na ochutnávku různých chutí světa. Mimo běžného prodeje vyladěných pekařských produktů v čele s jejich “signature” pšenično-žitným kváskovým chlebem, nabízí každodenní obědy, kreativní večeře ve stylu sdílených talířů a zážitkové večery 'chef's table' – večeře u šéfkuchaře.
Více info také na www.longstoryshort.cz

Poloha stavby

Adresa

Olomouc