Stavba se načítá

Rekonstrukce Národního památkového ústavu v Ostravě

Rekonstrukce

Datum zahájení: 1. 10. 2013

Datum dokončení: 1. 7. 2015

Kategorie: Administrativní budova, Stavba pro vzdělání, vědu a výzkum, Stavba pro kulturu a osvětu, Rekonstrukce památky, Architektura, Rekonstrukce

Přihlašovatel

MS architekti s.r.o.

Autor

MS architekti s.r.o.

Projektant

MS architekti s.r.o.

Dodavatel

Průmstav a.s.

Investor

Národní památkový ústav Ostrava

Uživatel

Národní památkový ústav Ostrava

Popis stavby

Projekt atelieru MS architekti se stal referencí kvalitní rekonstrukce památkově chráněného objektu. Rekonstrukce budovy NPÚ byla nominovaná na Patrimonium pro futuro 2015 a ve stejném roce získala čestné uznání v soutěži o titul Ostravský dům.
Po dokončení rekonstrukce získala Ostrava nejen opravenou kulturní památku dokládající rozmach meziválečné architektury, ale také nové prostory pro kulturní akce a přednášky. Obtížná, ale úspěšná byla rekonstrukce břízolitové škrábané omítky, repase více než 200 oken i citlivé zateplení celé budovy. Výzvou byla detailní rekonstrukce interiéru: dřevem obložené zasedací místnosti s kopiemi dobového nábytku, keramického obložení chodeb i prosklených nik, kde vznikly „nové“, exkluzivní administrativní prostory.

Příběh stavby

Dnešní budova NPÚ je bývalým objektem Okresního sociálně-zdravotního ústavu. Postavena byla v letech 1932-1934 a díky jedinečné meziválečné architektuře získala v roce 2010 statut chráněné památky. Kompletní rekonstrukce probíhaly od října roku 2013 do července roku 2015. Národní památkový ústav byl samo sebou mimořádně důkladný investor a každý detail, materiál i pracovní postup byl dlouze diskutován. Výsledkem detailní práce je reference kvalitní a vydařené rekonstrukce památkově chráněné budovy.

Poloha stavby

Adresa

Odboje 1941/1 702 00 Ostrava – Moravská Ostrava