Stavba se načítá

Divadlo loutek Ostrava

Novostavba

Datum zahájení: 06/2010

Datum dokončení: 01/2011

Cena stavby: 77 324 000 Kč

Kategorie: Stavba pro kulturu a osvětu

Přihlašovatel

Divadlo loutek Ostrava, příspěvková organizace

Autor

Ing.Arch. Petr Hájek; Ing.Arch. Gabriela Minářová; MgA. Bronislav Stratil

Projektant

Architektonicko-projekční a inženýrský atelier, spol. s r.o. (zaniklá společnost)

Dodavatel

IMOS Brno, a.s., závod Ostrava

Investor

Divadlo loutek Ostrava, příspěvková organizace

Uživatel

Divadlo loutek Ostrava, příspěvková organizace

Popis stavby

Vnější železobetonová skořepina s fasádou v pohledovém betonu. Filigránské žebrování fasády tvořené sloupky a parapety a spirálové schodiště po vnitřním obvodu stavby nemohou být navrženy v jiné konstrukci. Severní fasáda nese orloj s vnější galerií loutek vybavenou mechanismem, pohánějícím figury v opakovaném loutkovém představení. Ve vrchu severní fasády jsou osazeny astronomické hodiny s mapou hvězdné oblohy. Scéna je komponována jako centrální s možností orientace do čtyř bočních „scén“. Další boční prostor vytváří venkovní scéna propojená s interiérem stavby velkými prosklenými vraty.

Příběh stavby

Dostavbou divadla ve formě věže s orlojem a amfiteátrem je vymezena nová tvář divadla vzhledem k budoucímu veřejnému prostoru před pavilonem A výstaviště. Dlážděná plocha kolem dostavby je základem a vymezením budoucího náměstí. Samotná věž s orlojem se pak stává novým transparentem pro divadlo a významným marktownem pro celé město.
Díky nové přístavbě s otevřeným amfiteátrem a navrženou piazzettou se slunečními hodinami se přístavba Divadla loutek stala výrazným iniciačním bodem společenského a kulturního života města Ostravy. Zdokumentováno v připojených fotografiích.

Poloha stavby

Adresa

Ostrava, Pivovarská 3164/15