Stavba se načítá

MEZI PLŮTKY boutique hotel, Čeladná

Rekonstrukce

Datum zahájení: 05/2015

Datum dokončení: 07/2017

Cena stavby: 20 000 000 Kč

Zdroj financování: Soukromý

Kategorie: Stavba pro dočasné a rekreační ubytování, Rekonstrukce památky, Rekonstrukce

Přihlašovatel

Obec Čeladná

Autor

Mgr. Daniela Hradilová

Projektant

Mgr. Daniela Hradilová

Dodavatel

ing. Petr Hradil

Investor

Mgr. Daniela Hradilová & Ing. Petr Hradil

Uživatel

Mgr. Daniela Hradilová & Ing. Petr Hradil

Popis stavby

Proměna obytného stavení na hotel s čtyřmi velkorysými hostinskými pokoji a obdobně velkorysým společným prostorem vyžadovala celkovou rekonstrukci.
OBYTNÉ STAVENÍ (250 m2)
nový krov - smrk, zateplení mezi a pod krokvemi, nová střešní krytina - ručně štípaný šindel, smrk, nová střešní okna, typ “volské oko”, původní smíšené zdivo, nezateplené, vápenná omítka s obnovenými štuky
původní trámový strop, restaurovaný - druhotně použité dřevo, smrk
repliky původních špaletových oken - borovice
nové vstupní dveře - sklo v hliníkovém rámu
podlahy - druhotně použitý kámen, opuka a pískovec, historická pálená cihla “půdovka”, historická cementová dlažba, v podkroví smrková prkna
vytápění - podlahové a historické radiátory
obklad stěn v podkroví - druhotně použité dřevo, smrk
rekonstrukce sklepa (40m2) - obnova klenby a valounové dlažby
PŮVODNÍ A NOVÁ STODOLA (33 m2 & 72 m2)
nový krov - smrk
nová střešní krytina - ručně štípaný šindel, smrk
původní cihlové zdivo
obklad - modřín, bez povrchové úpravy
nová okna a posuvná vrata - sklo v hliníkovém rámu
podlaha - druhotně použitý kámen, opuka, modřínová prkna
krb, podezdívka - pohledový beton
ZAHRADA (4000 m2)
plot a opěrné zídky - místní kámen, modřín
parkoviště - valounová dlažba, místní kámen
terasy - druhotně použitý kámen, pískovec, žula
biobazén s jednoduchým biofiltrem, obruba - druhotně použitý kámen, žula
rekonstrukce studny - místní kámen
výsadba - původní dřeviny a rostliny (jedle, buk, lípa, bříza, buxus, byliny)
originály kamenných nádob
INTERIÉR
vlastní návrh: jednostranně obložené svlakové dveře, stoly, lavice, kredenc, postele, knihovna, komody - český dub, masiv
mobiliář: Karl Andersson & Sonner, Kartel, Hay, Baxter
svítidla: Friz Hansen/ Lightyears, Flos
vybavení koupelen: Duravit, Riho, Huppe, Zucchetti
zásuvky a vypínače: ABB
kliky a kování: Formani
umění: MGM Valašské Meziříčí, zarámované originály herbáře (Basilius Besler, 1613), Dechem, Georg Jensen, Bomma

Příběh stavby

Proměna obytného stavení na hotel s čtyřmi velkorysými hostinskými pokoji a obdobně velkorysým společným prostorem vyžadovala celkovou rekonstrukci. V prvním roce prací byla obnovena šindelová střecha, štuková fasáda a špaletová okna, vybudovány kamenné dvory, zídky a parkoviště. V druhém roce se tvořil interiér a oživovala zahrada - stará stodola se proměnila v zimní zahradu, zaniklá nádrž v koupací jezírko, tradičními řemeslnými postupy byla realizována novostavba druhé stodoly, sloužící jako letní ložnice.
V přízemí domu byl pomocí starého dřeva restaurován trámový strop a na podlahu položen použitý starý kámen - opuka a pískovec. Ten pokračuje skrze prosklené dveře na terasy a spojuje interiér s exteriérem. Při zachování původní dispozice vznikly v přízemí dvě kuchyně - profesionální “černá” a “bílá” pro hosty, jídelna, obývací pokoj s otevřeným krbem, knihovna, vstupní předsíň, toalety, prádelna a sklad a jeden ze čtyř hostinských pokojů (rozloha 40 m2).
Původně neobytné podkroví je odkryto do hřebene střechy. Na podlahu jsme použili smrková prkna, jako obklad stěn použité smrkové desky. Všechno dřevo je s cílem vnést do prostoru světlo upraveno přírodním olejem s přidáním bílého a světle šedého pigmentu. Podkroví je rozděleno na čtyři části, tři hostinské pokoje (36 m2, 44 m2 a 70 m2) a kotelnu.
Přestavba domu ctí jeho originální dispozici včetně rozmístění oken a dveří. Výjimkou je otevření stropu v prostoru chodby a schodiště a tím pohledu vzhůru. Kromě trámových stropů v pokojích a kleneb v jídelně a kuchyni se v interiéru nic nezachovalo - materiály vnesené za rekonstrukce a restaurování přesto nenarušují jeho harmonii a zdají se být původními.
Výzvy, které se objevily a kam nás zavedly:
1/ rekonstruovat místo: Stejně důležité jako věc je pro nás její okolí. Opravujeme dům, tvoříme interiér a sázíme zahradu. “Mezi plůtky” je mezi kategoriemi.
2/ přivést světlo do historického stavení: Původní okna starého byla malá a nedostatečná. S minimálním zásahem do konstrukcí domu jsme hledali způsob, jak jej prosvětlit. V přízemí domu jsme odstranili dodatečný nehodnotný podhled a restaurovali původní trámový strop, na podlahy vybrali světlý kámen, na vnitřní křídla oken a parapety bílý matný nátěr, na stěny hladké sádrové omítky. Přízemí a podkroví domu spojuje minimalistické dubové schodiště, orámované bílou rovinou zábradlí. Chodba vedoucí skrze dům je otevřená vodorovně skrze skleněné dveře do zahrady a svisle do nejvyššího bodu domu. V rozlehlém podkroví, původně s pouhými čtyřmi malými štítovými okny, se světlo násobí díky světlé povrchové úpravě dřeva, díky přidání malých střešních oken, tzv. volských ok, díky otevření do hřebene, díky proskleným koupelnám, které obytný prostor nezmenšují, naopak s ním splývají a pokračují v něm.
3/ respektovat a pokračovat: Nebourali jsme. Snažili jsme se zachovat co nejvíce z toho, co tu zůstalo, podřídit se okolní krajině a výhledům, historii místa, použít místní silné materiály a ukázat práci místních lidí, navázat na tradiční řemeslné postupy. Nejpůsobivějším prvkem domu se tak staly kamenné podlahy a trámový strop - přes svou hrubost mu dodávají klid a útulnost.
Stejně jako konzervovat jsme chtěli konverzovat, posunout dům dál. Oživit jej soudobým designem a uměním, inspirovat jeho hosty, překvapovat je.
Přinesli jsme sem mnoho nového, které tu teď žije vedle starého a vzájemně se doplňují. Hráli jsme si s kontrasty - drsných a jemných povrchů, tradic a nových stylů. Interiér domu je jednoduchý a prostorný, otevřený pro bytí i fantazii. https://www.urlaubsarchitektur.de/en/mezi-plutky/

Poloha stavby

Adresa

Čeladná 266